27.07.2012 Kazan

  • Track type: polytrack

Kul-Sharif Stakes GR III B RUS

  • Distance: 2000m.
  • Sex: m. f.
  • Age: 3
  • Prize Money: 60 000 RUB (30000-15000-9000-3600-2400)
Place Horse Time Breeder/Owner Jockey/Trainer Weight
1 Mardjana

grey, m, 2009
( Sonet – Viviana )

2:25:68
b: Aibazov M.
o: Aibazov M.
j: Mamurov M.
2 Kamnelomka

bay, m, 2009
( Kamelot – Kalifornia )

2:26:00
b: Tersk Stud
o: Tersk Stud
j: Aituhanov A.
t: Grigorov I.
3 Gambit II

chestnut, s, 2009
( Benedick – Guncha )

2:28:37
b: Averin V.
j: Nuriev R.
4 Marker

bay, s, 2009
( Kamelot – Makhorka )

2:28:85
b: Tersk Stud
o: Tersk Stud
j: Bikbaev E.
t: Grigorov I.
5 Nakona

bay, m, 2009
( Kamelot – Nakhodka )

2:29:10
b: Tersk Stud
o: Tersk Stud
j: Stepakin P.
t: Grigorov I.
6 Mabia

chestnut, m, 2009
( Broker – Manioka )

2:29:18
b: Omet Stud
o: Giniyatullin S.Sh. Stud
j: Ishnazarov A.
t: Semenov A.
7 Psebay

chestnut, s, 2009
( Brilliant – Peibl )

2:29:74
b: Tatarstan SHP
j: Uhvanov N.
8 Prabus

chestnut, s, 2009
( Broker – Priana )

2:29:86
b: Omet Stud
o: Omet Stud
j: Kappushev M.
9 Neznakomets

grey, s, 2009
( Kamelot – Neznakomka )

2:30:37
b: Tersk Stud
o: Tersk Stud
j: Perevoshikov D.

Named RAce

  • Distance: 1200m.
  • Sex: m. f.
  • Age: 2
  • Prize Money: 15 000 RUB (7500-4500-3000)
Place Horse Time Breeder/Owner Jockey/Trainer Weight
1 Akros

chestnut, s, 2010
( Benedick – Arapka )

1:28:00
o: Tersk Stud j: Aituhanov A.
t: Grigorov I.
2 Projektor

chestnut, s, 2010
( Gabon – Pijma )

1:28:20
b: Kazakov Stud
o: Homenko A.
j: Kolomeycev N.
3 Numizmat Tersk

bay, s, 2010
( Marcipan – Noria )

1:29:40
b: Tersk Stud
o: Tersk Stud
j: Stepakin P.
t: Grigorov I.
4 Izumrud

bay, s, 2010
( Bern – Ilet )

1:33:00
b: Omet Stud
o: Omet Stud
j: Vasilyev S.
5 Beslan

bay, s, 2010
( Sokrushitel – Beha )

1:58:90
b: Usmanov L.
o: Usmanov L.
j: Putnikov A.
t: Usmanov L.

Named Race

  • Distance: 1400m.
  • Sex: m. f.
  • Age: 3+
  • Prize Money: 19 200 RUB (10000-5000-3000-1200)
Place Horse Time Breeder/Owner Jockey/Trainer Weight
1 Abzats

chestnut, s, 2009
( Benedick – Azalia )

1:40:33
b: Khrenovoe Stud
o: private in country
j: Perevoshikov D.
2 Difda

grey, m, 2009
( Duglas – Diskussia )

1:40:86
b: Khrenovoe Stud
o: Tersk Stud
j: Stepakin P.
t: Grigorov I.
3 Kvaigon

grey, s, 2008
( Vors – Vanga )

1:41:06
b: Kudin B.
o: Usmanov L.
j: Putnikov A.
4 Vershinka

chestnut, m, 2009
( Beg – Pobaika )

1:42:82
b: Samara Stud
o: Samara Stud
j: Turutina E.
5 Boekomplekt

bay, s, 2009
( Bern – Bankirsha )

1:45:28
b: Omet Stud
j: Kurdaev R.
6 Begun

grey, s, 2008
( Gepard – Bamita )

1:48:31
b: Khrenovoe Stud
j: Mamurov M.
7 Belaya Roza

grey, m, 2009
( Maklaud – Bona )

1:53:00
b: Kazakov Stud
j: Nuriev R.

Gabdulla Tukay Cup listed

  • Distance: 1600m.
  • Sex: m. f.
  • Age: 3+
  • Prize Money: 40 000 RUB (20000-10000-6000-2400-1600)
Place Horse Time Breeder/Owner Jockey/Trainer Weight
1 Doch Kavkaza***

bay, m, 2008
( – Daile, Dayle )


o: HRS Dinamo /mr M.S.Petin j: Nuriev R.
t: Lyahov A.
2 Nash

grey, s, 2007
( Amer – Nakhodka )


b: Tersk Stud
o: Tersk Stud
j: Bikbaev E.
t: Grigorov I.
3 Singapur

chestnut, s, 2006
( Parusnik – Sindy )


b: Tersk Stud
o: Tatneft Company
j: Nafikov M.
t: Nafikov M.
4 Preferans

bay, s, 2007
( Neptun – Pijma )


b: Kazakov Stud
o: Kazakov Stud
j: Kolomeycev N.
5 Partner

chestnut, s, 2008
( Antuan – Pevchaia )

1:54:67
b: Belov Stud
o: Tatneft Company
j: Nakonechniy P.
6 Vertel

bay, s, 2008
( Pobedit – Vaga )


b: Samara Stud
j: Turutina E.
7 Sorbonna

chestnut, m, 2007
( Al Sakbe – Sindy )


b: Tersk Stud
o: Tersk Stud
j: Stepakin P.
t: Grigorov I.

( Karinka Stakes (ex Great Cup for fillies 2 y) GR III C RUS )

  • Distance: 1200m.
  • Sex: f.
  • Age: 2
  • Prize Money: 50 000 RUB (25000-12500-7500-3000-2000)
Place Horse Time Breeder/Owner Jockey/Trainer Weight
1 Dzhudit

grey, m, 2010
( Drager – Diona )

1:28:20
b: Khrenovoe Stud
j: Mamurov M.
2 Braida

grey, m, 2009
( Duglas – Bylina )

1:28:60
b: Khrenovoe Stud
j: Perevoshikov D.
3 Pifa

bay, m, 2010
( Altruist – Perm )

1:28:70
b: Giniyatullin S.Sh. Stud
o: Giniyatullin S.Sh. Stud
j: Ishnazarov A.
4 Doris

grey, m, 2010
( Benedick – Dika )

1:29:10
b: Khrenovoe Stud
j: Bikbaev E.
5 Madelina

chestnut, m, 2010
( Neron – Maiolika )

1:31:10
b: Kazakov Stud
o: Kazakov Stud
j: Kolomeycev N.
6 Bomba

grey, m, 2010
( Maklaud – Bona )

1:35:70
b: Kazakov Stud
j: Nuriev R.
7 Burkhana

chestnut, m, 2010
( Bolian – Baiazet )

1:35:90
b: Usmanov L.
j: Putnikov A.

Race :: top10 - 2020

10 Horse Points
1 Legioner 215
2 Blok 182
3 Poker 172
4 Smerch 169
5 Cranberry 164
6 Akkerland 159
7 Kamal Kavkaz 158
8 Bronx 149
9 Welt Tersk 140
10 Dinamika 138